Avaleht/Koguduste uudised/Restaureerimistööd Paadrema kirikus
Restaureerimistööd Paadrema kirikus
“Kiriku uste lengid ja lävepakk olid mädanenud ja koitanud. See takistas matuste ja pulmade ajal uksi avada – need ei läinud lahtigi,” rääkis Paadrema Püha Kolmainu kiriku koguduse juhatuse liige Heli Vahing.
Uksed restaureeriti Tallinnas muinsuskaitselitsentsiga restaureerimisfirmas Art Brothers, mida veab Jaak Tammearu. Tammearu sõnade kohaselt restaureeriti ukse kohal asuva kaarja kujuga valgmik ja paigaldati sinna klaasid, uste sisekülgedel õnnestus säilitada originaalne tammeaaderdus.
Uksed on väljastpoolt kaetud plekiga, samuti saab kiriku nüüd korralikult lukku keerata. Uus lävepakk on tammepuust.
Heli Vahingu hinnangul ootab restaureerimist valgmiku juures asetsev puidust jumalaema ikoon.
Kui uste renoveerimisele panid õla alla muinsuskaitse ja Eesti Apostliku Õigeusu kirik, siis Paadrema Püha Kolmainu kiriku väikese koguduse vahenditest saab kirik peatselt uue plekkvoodriga ahju.
Kiriku kütmiseks on mõeldud kolm ahju: kaks saalis ja üks altaris. Vanad ahjud olid kasutuskõlbmatud ja kahe aasta eest ehitati saali uus plekkvoodriga ahi. Nüüd lisandub teinegi, mis valmistati täpselt vana ahju järgi – ahju ustena leiavad kasutust eelmise ahju tsaariaegsed rauduksed. Ahju ehitab üles kohalik ahjumeister Kaljo Rohtla.
Heli Vahing nentis, et uuendamist vajaks veel katkine tornikiiver, ent see on väga kallis töö. “Oleme pühakodade programmis järjekorras,” lisas ta.
Kui preester Enos Heinsoo kiriku 2006. aastal üle võttis, oli hoone katus sisse kukkumas, uks lahti murtud, kirik ise tühjaks varastatud ja saal nägi välja nagu prügimägi.
2007. aastal kutsus Heinsoo kohalikku külarahvast ja Varbla valla inimesi üles kiriku juures avariitöid tegema.
2008. aastal õnnestus pühakodade programmist näpuotsatäis raha saada ja leida suurtoetaja – Ruukki. Nii sai kirikule uue katuse teha. Omal ajal andsid kiriku ehitamiseks maad talupojad ning see ehitati rahva ja riigi rahaga.
“Me ei anna alla. Püüame jumala abiga kirikut korrastada, et ikka õigeusu seemet selles maakohas hoida,” märkis Vahing. Kirikut on püütud hoida eheda pühakohana ja seal ei korraldata ilmalikke kontserte. Kirikus peab regulaarselt teenistusi preester Agaton Paalberg.
Kirikust
Paadrema Püha Kolmainu kirik on ehitatud arhitekt Nymanni jooniste järgi aastal 1889. Ehitasid meistrid Muhu saarelt ja töödejuhataja oli Feodor Revka.
Paadrema kirikus on ristitud kirjanik Karl Ristikivi.
Allikas: Pärnu Postimees