Avaleht/Uudised, teated/Ida- ja Läänekirikute juhtide oikumeeniline kohtumine Jeruusalemmas

Ida- ja Läänekirikute juhtide oikumeeniline kohtumine Jeruusalemmas

 

Paavst ja patriarh

 

Itaalia usuteabe agentuur SIR avaldas intervjuu Konstantinoopoli oikumeenilise patriarhi Bartolomeusega, milles Tema Pühadus räägib eelseisvast kohtumisest paavst Franciscusega 24 – 26 mail 2014.

Bartolomeus on hiljuti väljendanud rõõmu, et “paavst on nõus ettepanekuga Pühal Maal kohtuda” ja rõhutanud kiireloomulise ühise pingutuse olulisust. Apostel Andrease mantlipärija kinnitas, et võrreldes 50 aasta eest paavst Paulus VI ja patriarh Athenagorase kohtumisega Jeruusalemmas, on tänapäeva eeliseks “väga kiireloomuline vajadus leppimise järele ja see teeb eelseisva kohtumise Jeruusalemmas minu venna paavst Franciscusega tähendusrikkaks ja meeldejäävaks ning kannab endas suuri ootusi”.

Leppida tuleb viivitamatult

Kahe Ida ja Lääne kristliku kiriku vahelise oikumeenilise kohtumise eesmärk  – mida paljud võtavad kui paavsti Püha Maa reisi haripunkti – on sekkuda ühehäälselt, et vastata “kogu maailma eri paigus olevate inimeste kannatustele” ja muretseda “probleemide pärast, mis puudutavad usklike ja kogu maailma inimeste elusid”. Kahe kiriku juhid keskenduvad seega põletavatele küsimustele nagu “religiooni kasutamine poliitiliste eesmärkidel, kogu maailma kristlaste probleemid, iseäranis seal, kus Kirik on sündinud ja kasvanud, kaasaegse ühiskonna kõige nõrgemate liikmete vastu suunatud ebaõiglus ja ökoloogiline kriis, mis ähvardab Jumala loodu terviklikkust ja isegi edasipüsimist”.

50 aastat dialoogi – pikk tee seljataga

Bartolomeus ja Franciscus soovivad mõlemad jätkata rahumeelseid samme kahe lõhenenud kristliku kiriku leppimise suunas. 50 aasta eest kahe kirikupea kohtumisel algatatud ja edasiliikumine kokkuleppe suunas on siiski edenenud ning “vennalik ja austav armastus on õnneks võtnud koha vanadelt vaidlustelt, mida toitsid kahtlused ja eelarvamused”, rõõmustas patriarh. 2013. aasta märtsis oli ta esimest korda kahe kiriku ajaloo jooksul kohal “oma venna Franciscuse”, keda patriarh peab “siiraks ja altruistlikuks juhiks” introniseerimise missal. Siiski jääb “veel palju teha ja eesseisev tee tundub olevat pikk”, hoiatas patriarh. Tee, mis tuleb ette võtta hoolimata raskusest, sest ”alternatiive ei ole”.

 

Autor: Marguerite de Crécy

Allikas: Vie de l’Église