Avaleht/Uudised, teated/Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku täiskogu
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku täiskogu
Tallinna Issanda Muutmise peakirikus 23. novembril toimunud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku täiskogu võttis vastu kiriku põhikirja täiendusena sisekorra eeskirja, mis sätestab piiskoppide valimise korra.
Täiskogu avasõnavõtus selgitas metropoliit Stefanus Eesti õigeusu maastikul toimuvat, kus Siseministeerium on soovinud Moskva Patriarhaadi Õigeusu Kiriku lahtisidumist Moskva Patriarhaadist ning metropoliit Stefanus on teinud ettepaneku praegusel MPEÕKil moodustada meie kiriku vikariaat, mis tähendab, et moodustataks vene traditsiooni koguduste eraldi üksus, mille piiskop(id) hakkavad liturgial meenutama EAÕK kirikupead ja on tema kaudu osaduses üleilmse õigeusu kirikuga.
“Selle probleemi alge pole eestlaste ega siinse riigi tekitatud, vaid Moskva patriarhi loodud,” toonitas metropoliit, lisades, et Moskva patriarhaat on toetanud ja kuulutanud ka meie kirikut puudutavad ülimalt ohtlikku õpetust. “Riik on selgelt mõista andnud, et neil pole kavatsust koguduste usuelu kinni panna, vaid küsitakse osaduse katkestamist Moskvaga,” ütles metropoliit nimetades kirikupea hukkamõistu suureks löögiks kirikule.
“Meie oma kiriku poolt tulime appi, et aidata selles raskes olukorras, mis tekkis Eesti riigi ja Moskva õigeusukiriku vahel,” põhjendas ta omapoolset vikariaadi moodustamise ettepanekut MPEÕKile ja lisas, et see pakuks siinsele vene kirikule lahenduse meie kiriku jurisdiktsiooni osaduse kaudu. “Ütlesin ka meie vendadele venelastele, et mul pole mingit plaani allutada nende kirikut meile või teha neid osaks EAÕKst,” ütles Stefanus, kes pani ette, et vikariaadi moodustamise idee teostamisel praeguse MPEÕK piiskopid meenutaksid liturgiatel tema nime ning võimalusel teeniksid nad vahel koos metropoliit Stefanusega. “Pakkusin välja miinimumi, selles ma ei saa rohkem järeleandmisi teha,” lisas ta. Metropoliidi selgitas ka oma ettepaneku eesmärki: “Näidata, et jääme oma kiriklike põhimõtete ja aluste juurde ning kasutame praegust hetke ära, et meie vendade vene õigeusklikega oleks meil võimalik rahus ja armastuses koos eksisteerida.”
Metropoliidi sõnul oleks tavapäraselt pidanud esitama MPEÕKile ettepaneku liituda EAÕKga. “Seda ettepanekut ma ei teinud, sest meie kiriku ajalugu on näidanud, et selle variandi teostumisel oleks see meile ohtusid ja ka halba kaasa toonud,” rääkis metropoliit.
MPEÕK ei ole siiani ametlikult metropoliidi ettepanekule vastanud ega lähenenud EAÕKle. “Mina ootan edasi, meie uks on alati lahti,” kinnitas metropoliit. “Kutse oli mõeldud selleks, et jääksime kiriklike struktuuridena eraldi, aga oleks olemas kiriklik osadus.”
Metropoliit Aleksandri säilmed jõuavad Eestisse
Lähiajal tuuakse Eestisse EAÕK esimese kirikupea Aleksandri säilmed ja maetakse Tallinna Suur-Kloostri tänaval asuva Issanda muutmise peakiriku hoovi. Kirik on tegelnud II maailmasõja ajal Stockholmi emigreerunud ja seal Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku järjepidevust kandnud metropoliit Aleksandri säilmete Eestisse toomise küsimusega aastaid. Metropoliit Stefanus avaldas sellega seoses tänu isa Aleksandrile ning metropoliit Aleksandri perekonnale ja lähedastele. “See on osa meie ajaloost, meie ajalooline mälu, mille siia tagasi toome,” kinnitas Stefanus.
Piiskoppide valimise kord
EAÕK peavikaar Mattias Palli tutvustas kirikukogule EAÕK põhikirja täienduseks olevat sisekorra eeskirjade eelnõu, mida on kirikus ette valmistatud ligi 15 aastat ning mille Oikumeeniline Patriarhaat on üle vaadanud ja sellele oma heakskiidu andnud.
Sisekorraeeskirjad kehtivad koos EAÕK põhikirjaga ja on sellega kooskõlas. Vastuvõetud eeskirjades on kirjas, millal tuleb pärast metropoliidi surma või ametikohalt tagasiastumist kutsuda kokku uus täiskogu, kuidas esitada kandidaate ning piiskoppidekogu roll kandidaatide sõelumisel. Piiskopkonnapiiskoppide puhul sätestati samalaadne kord, kuid nende valmise kinnitab metropoliit sinodi otsuse põhjal. Sisereeglid näevad ette ka võimaluse seada ametisse abipiiskopid (vikaarpiiskopid), kelle üle aga otsustab täielikult sinod.
Sisereeglid täpsustavad ka mõnd kiriku täiskogu toimumise külge, nt. sätestatakse soovitatavana salajased isikuvalimised ning nähakse ette, et täiskogu otsused tuleb avaldada kiriku kodulehel kümne päeva jooksul koosolekust.
Metropoliit Stefanus rääkis, et tuleval aastal on ilmselt võimalus pühitseda ametisse kaks abipiiskoppi, ent praegu on veel vara öelda, kuidas abipiiskoppide töövaldkondade jaotus hakkab välja nägema. Metropoliit põhjendas seda, miks praegused piiskopid Tartu Eelija ning Pärnu-Saare Aleksander valiti ja pühitseti ametisse Oikumeenilise Patriarhaadi sinodi poolt: erinevalt metropoliit Aleksandri poolt valitud piiskop Peetri ametissepühitsemisest, mida MPEÕK ei tunnusta, ei ole Moskva Patriarhaat seadnud kahtluse alla Tartu ning Pärnu-Saare piiskoppide pühitsemist.
Uued sisekorraeeskirjad võeti vastu pea ühehäälselt. Sama võib öelda ka majandusaasta aruande ja kiriku tuleva aasta eelarve kohta.
Teiste teemadena tutvustas täiskogul ülempreester Aleksander Sarapik kirikuvalitsuse tegevust ja Suur-Kloostri 14 maja renoveerimise käiku, audiitor Alar Heinaste andis ülevaate majandusaasta aruandest, revisjonikomisjoni liige Marko Siinmaa kõneles komisjoni hinnangust kiriku majandusseisule ning raamatupidaja Mari-Liis Tamm tutvustas järgmise aasta eelarvet. Arhont Viljo Vetik andis ülevaate päikeseenergiaparkide projektist, munkpreester Damaskinos (keda esindas nunn Porfiria) Reomäe kloostrist, Mart Ilves Püha Tarkuse Koolist, Tauri Tölpt teoloogilise instituudi tegevusest.
EAÕK 2024. aasta Täiskogul vastuvõetud ja kinnitatud otsused:
Täiskogu algus kell 11:30, vaimulike hääli välja antud 50, koguduste esindajatele hääli välja antud 32.
Pkp. nr. 3. EAÕK põhikirja lisa (sisereeglid): piiskoppide valimise kord (peavikaar ülempreester Mattias Palli).
Pkp 3.: Ettepanek: kinnitada ja võtta vastu EAÕK põhikirja lisa.
Hääletustulemus: 81 poolthäält, vastu 0, erapooletuid 1.
Otsus: EAÕK põhikirja lisa (sisereeglid) on kinnitatud ja vastu võetud.
Pkp. nr. 4. 2023. aasta majandusaasta aruanne (audiitor Alar Heinaste)
Pkp 4.: Ettepanek: kinnitada 2023. majandusaasta aruanne.
Hääletustulemus: 80 poolthäält, vastu 0, erapooletuid 1.
Otsus: EAÕK 2023. aasta majandusaasta aruanne on vastu võetud.
Pkp. nr. 5. Revisjonikomisjoni aruanne (preester Aabraham Tölpt, kandis ette revisjonikomisjoni liige Marko Siinmaa)
Pkp 5.: Ettepanek: kinnitada revisjonikomisjoni aruanne.
Hääletustulemus: 84 poolthäält, vastu 0, erapooletuid 1.
Otsus: revisjonikomisjoni aruanne on vastu võetud.
Pkp. nr. 6. 2025. aasta eelarve (Mari-Liis Tamm)
Pkp. 6. Ettepanek: kinnitada 2025. aasta eelarve projekt.
Hääletustulemus: 72 poolthäält, vastu 0, erapooletuid 1.
Otsus: 2025. aasta eelarve kinnitatud.
Fotod täiskogult: