Avaleht/Õigeusu õpetus/Vaimulikuks lugemiseks/Paksust kõhust ei sünni peent vaimu
Paksust kõhust ei sünni peent vaimu
Viimati muudetud: 18.02.2014
Te ei saa pühaks kurja jahtides. Jätke kuri sinnapaika. Vaadake Kristuse poole ja see päästab teid. Inimese teeb pühaks armastus, Kristuse teenimine, mida ei saa sõnadega väljendada… Ja kui inimene püüab elada askeetlikult ning teha üht-teist, et end Jumala armastuse pärast vaevata.
Ükski munk pole saanud pühakuks ilma askeesita. Keegi ei suuda tõusta kõrgele vaimulikule tasemele, ilma et ta elaks askeetlikult. Tuleb elada askeetlikult. Askees on maani kummardused, öised palves valvamised ja muu selline, aga seda tuleb teha ilma sunduseta. Kõike tuleb teha rõõmuga. Tähtsad ei ole mitte niivõrd meie tehtud maani kummardused või palved, vaid pühendumine, palav armastus Kristuse ja vaimuliku elu vastu. Paljud inimesed teevad kehalisi harjutusi mitte Jumala pärast, vaid lihtsalt treeningu mõttes, kehalise kasu pärast. Aga vaimulikud inimesed teevad neid hingelise kasu pärast, Jumala pärast. Kuid samal ajal saab ka keha suurt kasu, see ei jää haigeks. Askees teeb palju head.
Üks askeesi liike maani kummarduste, öiste palves valvamiste ja muu sellise seas on ka paastumine. Nagu ma tean, õpetavad kirikuisad, et „paksust kõhust ei sünni peent vaimu”. Kõik kirikuisade teosed räägivad paastust. Kirikuisad rõhutavad, et me ei peaks sööma raskesti seeditavaid, rasvaseid ja külluslikke toite, sest need teevad halba nii kehale kui ka hingele. Nad räägivad, et lambatall sööb ainult rohtu ja seetõttu on ta nii rahulik. Ja seepärast ütleme mõne inimese kohta, et ta on „nagu talleke”. Samas kui koer, kass ja kõik lihasööjad on kiskjad. Liha teeb inimesele halba. Aedvili ja puuvili teevad head. Seetõttu räägivad kirikuisad paastust ja mõistavad hukka ülesöömist ja naudingut, mida inimene tunneb külluslikke roogi süües. Las meie toidud olla lihtsamad. Ärgem tegelegem nendega nii palju.
Hea tervise ei kindlusta mitte toit ja head elutingimused. Selle kindlustab püha elu, elu Kristuses. Ma tean erakuid, kes paastusid väga rangelt ja ei olnud kunagi haiged. Pole ohtu, et paast teeb tervisele halba. Keegi ei ole paastu tõttu haigeks jäänud. Inimesed, kes söövad liha, mune ja piimatooteid, haigestuvad sagedamini kui need, kes söövad vähe ja lihtsalt. See on kindlaks tehtud tõsiasi ja arstiteaduslikult kinnitust leidnud, arstid soovitavad paastuda. Paastujatele mitte ainult ei tee paast midagi halba, vaid nad saavad just haigustest terveks.
Aga et seda teha, peab teil olema usku. Vastasel korral te tunnete, et teil on kõht tühi, teid ajab iiveldama ning teil on himu söögi järele. Paast on ka usu küsimus. Paast ei tee teile halba, kui te toitu hästi seedite. Erakud muudavad õhu munavalgeks ja paast ei tee neile viga. Kui teil on tulist armastust jumalike asjade vastu, siis suudate paastuda rõõmuga ja kõik on kerge, vastupidisel juhul tundub teile kõik võimatult raske. Inimesed, kes on andnud oma südame Kristusele ja palvetavad tulise armastusega, saavad söögihimu ja kasinuse puudumise üle võimust ja võidavad need.
Tänapäeval on palju inimesi, kes ei suutnud varem ühtegi päeva paastuda ja on nüüd taimetoitlased – mitte usulistel põhjustel, vaid lihtsalt seetõttu, et nad usuvad, et see teeb nende tervisele head. Aga sul tuleb uskuda, et sinuga ei sünni midagi halba, kui sa liha ei söö. Muidugi kui inimene on haige, ei ole patt organismi tugevdamiseks ka liha, mune ja piimatooteid süüa.
Tõlgitud raamatust: Kavsokalyvia vanake Porfyrios, „Elulugu ja tarkus”, Püha Kuldallika Klooster, Chania 2003
Tõlkinud Maria Blauhut