Materjalid
-
Õigeusukirik Ukrainas seisab kindlal alusel
Objektiivis 24. oktoobril ilmunud Veiko Vihuri artikkel „Ukraina kirikutüli geo- ja kirikupoliitilisel maastikul“ annab ühest küljest põhjaliku ülevaate õigeusu kiriku(te)st Ukrainas ja kirikupoliitilisest vastasseisust kogu praeguses idakristluses. Teisest küljest kannatab artikkel kallutatuse all Moskva Patriarhaadi (ja Vene riigi) väidete ja poliitika poole. Õigeusu kiriku ülesehitust ja kanoonilist õigust ning praktikat pole alati kerge mõista ja…
-
PALVETEENISTUS UKRAINA RAHVA EEST
-
Alandlikkus (Tölneri ja variseri pühapäev)
Esimest paastule ettevalmistavat pühapäeva kutsutakse tölneri ja variseri pühapäevaks. Selle päeva eelõhtul, laupäeva õhtuteenistusel, tarvitatakse esimest korda paastuaja liturgilist raamatut trioodi ning sealt võetud tekstid lisatakse tavalistele iganädalastele ülestõusmisteenistuse hümnidele ja palvetele. Need kuulutavad teist meeleparanduse peajoont alandlikkust. Evangeeliumi jagu (Lk 18 :10-14) räägib mehest, kes on endaga väga rahul ja arvab, et on täitnud…
-
Püha Johannes Kuldsuust
Püha Johannes Kuldsuu tagandamisest ja kirjad milled ta vangipõlves kirjutas Konstantinoopoli ülempiiskop ja oikumeeniline õpetaja püha Johannes Kuldsuu (354-407 p. Kr[1].) arvatakse olevat üks suurimaid Kiriku kõnemehi (kr. k. ρήτορας) ja kahtlemata on ta üks tuntuim kirikuisadest. Ta on innukalt tegelenud nii Kiriku- kui ka sotsiaaltöö organiseerimisega. Ta on kirjutanud väga suurel hulgal teoseid, mis…
-
Eestipärane õigeusu liturgia
Noodiraamatu Eestipärane õigeusu liturgia Eestimaa pühade mälestuse päeval esitlusliturgia Laupäeval 5. oktoobril toimub Tartu Jumalasünnitaja uinumise katedraalis (Magasini 1, Tartu) noodiraamatu „Eestipärane õigeusu liturgia Eestimaa pühade mälestuse päeval“ esitluse jumalik liturgia Liturgia algab kell 10:00, sellele järgneb lühike raamatuesitlus. Liturgianoodi autoriks on Tartu Pühade Aleksandrite koguduse liige Brigitta Piret Stepanov, kes praegu töötab koorijuhina Soomes.…
-
Memorandum 15. jaanuarist 1996
Memorandum Avaldatud Oikumeenilise Patriarhaadi Püha Sinodi peasekretariaadi poolt Phanaris, 15. jaanuaril 1996. aastal Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku küsimuses Oikumeeniline Patriarhaat kui esimene Tool õigeusu kirikute seas ning Emakirik nende patriarhaatide, autokefaalsete ja autonoomsete kirikute suhtes, mis on asutatud pärast slaavlastele usukuulutamist 9.sajandil ning hiljem kuni uuemate aegadeni, omab kohustust koordineerida ja kindlustada õigeusu maailma ühtsust. Ta…
-
Patriarhi läkitus Eesti Vabariigi presidendile ja valitsuse liikmetele 20. veebruaril 1996
Teie Ekstsellents, Meil on rõõm teatada Teie armastatud ja kuulsale Ekstsellentsile, et kinnitatud Patriarhaadi ja Sinodi seadusega, armastuse märgiks, mis on võrdne emaarmastusega oma lapse vastu, me vastame iseseisva ja suveräänse Eesti riigi ja tema õigeusu koguduste palvele, reaktiveerides Patriarhaadi ja Sinodi tomose aastast 1923. Selle tomosega me olime kuulutanud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku autonoomseks,…
-
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku iseseisvuse akti tõlge aastast 1923
Tomos, 1923.aasta MELETIOS, Jumala armust Konstantinoopoli-Uue Rooma Peapiiskop ja üleilmline Patriarh Kõigepüham Apostlik ja Patriarhilik üleilmline Troon Konstantinoopolis kanooniliselt kannab hoolt kiriklise seisukorra eest nende õigeusu koguduste juures, kes karjaselikust korraldusest on ilma jäänud. Pärast seda kui uuesti asunud Eesti riigis õigeusu kirik-nii tema juures ilmsikstulnud uute poliitiliste tingimuste tõttu, kui ka Wenemaal juhtunud kirikliste…
-
Pärimus ja liturgia
Me ei muuda igavesi piire, mille meie esiisad on seadnud, vaid me hoiame Pärimust sellisena, nagu me oleme ta saanud (püha Johannes Damaskusest). Pärimus on vaimu tunnistus, lakkamatu ilmutus ja lakkamatu rõõmusõnumite kuulutamine… Pärimuse vastuvõtmiseks ja mõistmiseks peame me elama Kirikus, me peame olema teadlikud Issanda kohalolu eluandvast armust, me peame tundma seal Püha Vaimu…
-
Teekond sõprusest osaduse poole: ortodoksid ja luterlased
Tauno Teder Kõigepealt tänan Tallinna ja kogu Eesti ülipühitsetud metropoliiti Stefanust austava võimaluse eest kirjeldada õigeusu kiriku ja luterlike kirikute suhet luterliku teoloogi perspektiivist. Alljärgnev ei pretendeeri samas olema ei kiriku ametlik seisukohavõtt ega detailne analüüs. Pigem võib seda näha katsena visandada ajaloolist perspektiivi meie ühisel teekonnal sõbralikke suhteid omavate ja taotlevate kirikutena. Õigeusu kiriku…