Avaleht/Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik/Piiskopkonnad/Piila Peaingel Miikaeli kogudus

Piila Peaingel Miikaeli kogudus

PIILA PEAINGEL MIIKAELI KOGUDUS

1873  ehitatud peaingel Miikaeli kirik on paekivist seintega ristikujuline hoone keskkupli ja 4 nurgatorniga.

Ajalugu

15.11.1847   eraldati Pühima Sinodi ukaasiga nr 12739 Jaani (Pöide) õigeusu kogudusest Piila kogudus.

Piila kogudus kannab vanemates kirjades ka nimetust Karja õigeusu kogudus. Kogudusse kuulusid eestlastest talupojad ja nende pered. Liikmeid oli 1848  3140 in, 1850 , mil Piila kogudusest eraldati Leisi kogudus, langes Piila koguduse liikmete arv u 1000 hingeni. 1905  oli aga koguduseliikmeid juba 2116 in.

Esimene jumalateenistus toimus 01.01.1848 Lulupe eramõisa küünis, mida renditi 200 rubla eest aastas. Alates 1856 toimusid jumalateenistused Piila kroonumõisas. Esimene maatükk kroonumõisa maadest kiriku, kogudusemaja, kirikuameti ja surnuaia jaoks eraldati kogudusele 1859, 1868 lisandusid veel põllu-, karja- ja heinamaad. Enne seda maeti Piila koguduse liikmeid kas Leisi õigeusu või Kaarma luteriusu surnuaeda.

04.07. 1873  pühitseti praegune viie kupliga, seest ja väljast krohvitud vanabütsantsi stiilis kivikirik peaingel Miikaeli auks. Viis kuplit tähendavad Jeesus Kristust ja nelja evangelisti (Matteus, Markus, Luukas ja Johannes). Ikonostaas pärineb 1852. Kirik mahutab u 150 inimest.

Rahva haridustaseme tõstmiseks tegutsesid koguduses kuni 1918.a kihelkonnakool (asutatud 1852) ja lisaks sellele veel Kaisa(vere), Purtsa, Törise, Lulupe, Loona ja Piila abikoolid.

8. november on õigeusu kalendris peaingel Miikaeli ja teiste ilmihuta taevavägede (inglite) mälestuspäev. Seda püha on pühitsetud Kirikus juba esimestest sajanditest. Ingel ehk „saadik” on Jumala teenija vaimuna, usu saladuste ilmutaja, Jumala tahte kuulutaja, imede kordasaatja ja pühale elule juhataja. Ingel õpetab õigluses ja puhtuses elama, aitab peletada õelaid mõtteid, kaitseb vaimulikes püüdlustes ja raskustes. Ingel õpetab valitsema tunnete, liiderlike himude ja kirgede üle, allutama ihu hingele, olema üle kiusatustest ja valitsema tahet.

Ühtlasi kinnitab ta kannatustes ja hoiab kurja eest. Igal rahval ja kogukonnal, igal maisel valitsejal on oma juhataja ingel, oleks ainult süda avatud tema jumalikule juhatusele. Ingel ei lahku kunagi oma hoolealuse juurest ja on valmis aitama, kui seda vaid tahetakse.

Peaingel Miikael on pandud valvama kõigi teiste inglite üle (Miikael tähendabki heebrea keeles „kes on nagu Jumal”). Ta on osalenud paljudes Vana Testamendi sündmustes, näiteks juhatas ta juutide Egiptusest väljaminemisel pilve- ja tulesambana teed kõrbes, tema kaudu hukkas Jumala Vägi vaarao sõjaväe jne. Ikoonidel kujutatakse peaingel Miikaeli datlipalmioks vasakus ja leegikujuline mõõk paremas käes, sageli on ta jalgadega maha surumas saatanat.

Üpr. Andreas Põld

Koguduses teeninud vaimulikud:

Malein Mihail                             oli koguduse esimene preester

Festinski Peeter

Djakonov Timofei 

Katelnitski Aleksei

Bellavin Aleksei

Menšikov Joann

Podrjadtšikov Martin

Jansen Jakob 

Paivel Vladimir 

Raavel Vassili

Karmla-Endrekson Georg 

Reis Orest 

Kirss Emmanuel 

Hiet Innokenti 

Põld Andreas

Tõnisson Roman 

 

Kontakt:
Piila, Kaarma vald, 93823 Saaremaa
Preester: Roman Tõnisson
e-post: roman@eoc.ee
mob: +372 534 92534
Kontaktisik: Selma Pahapill
tel: +372 459 0296

EAÕK Piila Peaingel Miikaeli kogudus
a/a EE491010220220471221