Avaleht/Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik/Piiskopkonnad/Muhu-Rinsi Neitsi Maria Kaasani Pühakuju kogudus
Muhu-Rinsi Neitsi Maria Kaasani Pühakuju kogudus
MUHU-RINSI NEITSI MARIA KAASANI PÜHAKUJU KOGUDUS
1846–1848 astus õigeusku 2756 muhulast ehk ligi 70% Muhu saare elanikkonnast. Lääne-Muhumaal asuv Rinsi kogudus asutati Pühima Sinodi otsusega 20.03.1847.
Saaremaa sillakohtunik Buxhoevden tegi kiriku juhtkonnale ettepaneku paigutada vastavatud õigeusu kogudus Tamse kroonumõisa kivist häärberi ruumidesse. Esimene jumalateenistus toimus 01.05.1847 mõisas said elamispinna ka kirikuteenrid peredega.
Mõisaruumide kasutamise eest maksis kogudus aastarenti 200 rubla. Vajadus oma kiriku järele oli aga nii suur, et 1848 koostasid Muhumaa õigeusulised Balti kindralkubernerile kirja, milles avaldasid soovi saada endale Liival asuv luteriusu kirik. Seda palvet mõistagi ei rahuldatud.
1850 eraldati kroonumõisast Rinsi kogudusele maad kiriku, kirikumaja ja surnuaia jaoks. Hiljem eraldati maid ka Viira külas surnuaia laiendamiseks ja koguduse koolimajade ehitamiseks, samuti karja-, heina- ja põllumaadeks. 1869 sisustas kogudus omal kulul väikese kirikumaja Rinsi mõisasse, seal toimusid jumalateenistused ja elasid ka kirikuteenrid.
Praegune väärikas vanabütsantsi stiilis viie torniga kivikirik mõõtmetega 23x18x18 meetrit valmis 1873 ja pühitseti sama aasta oktoobrikuus Jumalasünnitaja imettegeva Kaasani ikooni auks, mis pärimuse järgi on maalitud evangelist Luuka enda poolt. Muhulane Herman Aav, kellest sai hiljem Soome Õigeusu Kiriku peapiiskop, maalis Rinsi kirikule hulga pühakujusid. 1990-tel toimunud kirikuremondi käigus on pühakoda saanud küll uue katuse, kuid kirik vajab tõsist remonti nii väljast kui seest. Kogudust on teeninud asutamisest alates ligi 20 vaimulikku, lisaks köstrid, kellest enamus on olnud kohaliku haridus- ja seltsielu edendajad. Kauaaegse Rinsi koguduse köstri Tihhon Jupaševski poeg Nikolai Järvesalu teenis 1948–1991 Saaremaa õigeusu kogudusi, tütred Olga, Valeeria ja Liidia laulavad aga tänase päevani teenistustel ja talitustel maakonna õigeusu kirikutes.
1850-1918 töötas koguduses rahva hariduse tõstmiseks kihelkonnakool, abikool oli Nõmmküla, Päelda (hiljem Viira), Linnuse, Igaküla, Nurme, Külasema ja Levalõpme külas.
Koguduses teeninud vaimulikud:
Boikov Jakob oli koguduse esimene preester
Kontakt:
Rinsi, Muhu vald, 94701 Saaremaa
Kontaktisik: Juta Peegel
tel: +372 459 8153