Avaleht/Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik/Piiskopkonnad/Laimjala Vassilius Suure kogudus
Laimjala Vassilius Suure kogudus
LAIMJALA VASSILIUS SUURE KOGUDUS
1840 siirdus õigeusku suurem osa kohaliku kihelkonna elanikest. 1848 avati Laimjala (Kahtla) kogudus Tornimäe kogudusest eraldamise teel. Algul peeti jumalateenistusi üürihoonetes, hiljem kalmistu kabelis, mis 1912 sisustati kirikuks.
Praegune bütsantsi stiilis põllukividest krohvitud ristikujuline kumera kiivriga kuppelkirik valmis 1873 pr Joann Panovi teenimise ajal ja pühitseti Basilius Suure auks. 1912 ehitati stiilne 32 meetri kõrgune kellatorn ja pikendati kiriku läänetiiba, siis teenis kogudust kuulus Eesti kiriku- ja ühiskonnategelane üpr Anton Laar.
Kogudust on teeninud alates 1947 üpr Feliks Kadarik, kes on ka ise pärit Kahtlast – tema isa Joann Kadarik oli kauaaegne Laimjala koguduse köster. Üldse on 1848 alates on teeninud kogudust 20 preestrit, lisaks diakonid ja köstrid.
Koguduses tegutsesid 1850-1918 kihelkonnakool ning Mägi-Kundla, Pahavalla, Ridala, Randvere, Asva, Kõiguste, Rõõsa ja Kahtla abikoolid.
1. jaanuaril pühitseb õigeusu Kirik Issanda Jeesuse Kristuse ümberlõikamise ja Temale nimepanemise püha (Luuka 2:21) ning kirikuisa Kapadookiamaa Kesarea peapiiskop Basilius Suure (+379) mälestust.
Püha Basiliuse kohta on tema kaasaegsed öelnud, et ta oli ja jääb kõikide kristlaste päästvaks õpetajaks aegade lõpuni.
Ta töötas välja koos oma sõbra, kirikuisa Gregorius Jumalasõnaõpetajaga Kiriku vaimse alustala – kloostrikorra.
See kord on tänapäevalgi aluseks meestele ja naistele, kelle kutsumus on end pühendada kloostrielule. Nende kahe mehe teeneks on ka vaimse elu juhiste „Filokalia” (kr k headusearmastus) kokkupanemine, kus on kirjas vanimate (apostlite järglaste) Piibli tõlgendajate tarkus.
Lisaks on märkimisväärne tema piiskopiaegne sotsiaaltöö Kirikus: vaeste toitmine, rändurite vastuvõtmine, noorte neidude eest hoolitsemine jms. Kes on ajalooga kursis, teab, mida need asjad tähendasid IV sajandi linnaelus.
Püha Basiliuse teeneks on ka liturgia jumalateenistuse ühtlustamine ja palju muud, mis puudutas Kiriku vaimset elu. Tema seatud liturgiat peetakse tänase päevani, iga rahvas oma emakeeles. Kõigi nende teenete eest nimetatakse Basiliust Kirikus austavalt nimega Suur.
Basilius (Vassilius) / Vassili (kr k basíleios – kuninglik) – temast on tulnud sellised nimed nagu Vassel, Vassil, Vasso, Villu.
üpr Andreas Põld
Koguduses teeninud vaimulikud:
Troitski Aleksei oli koguduse esimene preester
Kontakt:
Kahtla, Laimjala vald, 94401 Saaremaa
Kontaktisik: Anton Püüa
mob: +372 533 30301